Gümeli Belediyesi
Çağrı Merkezi 0372 381 7077
Kültür ve Turizm

         1000-1600  YAŞINDA PORSUK (TAXUS) AĞAÇLARI 

          Porsuk (Taxus), porsukgiller (Taxaceae) familyasından Taxus cinsinden ibreli ağaç türü...
Türkiye'de Porsuk ağacının nesli tehlikededir. Buna sebep, yapraklarının son derece zehirli olması ve hayvan yetiştiricileri tarafından ormanlık alanlardan temizlenmesidir.
          Porsuğun kırmızı meyvesi oldukça tatlı olup, meyve içindeki çekirdeğinin çıkarılması şartıyla yenilebilir...Bitkinin bütün diğer kısımları zehirlidir...
         Porsuk ağacı bitkisinden elde edilen taksol antikanserojen etkiye sahip bir maddedir ve günümüzde etkili olarak kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. 
        Gelişimi çok yavaş olan ağacın dünyada 3000-4000 yıllık olanlarını görmek olasıdır. Türkiye'de bulunan en yaşlı porsuk ağaçları Gümeli Beldemizdedir. Türkiye'nin 105.ci tabiat anıtı olan Bölüklü Yaylası Ormanlarımızda yer alan, biri 1600 diğeri 1000 yaşındaki porsuk ağaçları vardır.Bunun yanı sıra Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 2016 Haziran ayı içerisinde  4112 yaşında Porsuk (Taxus) Ağacı bulunmuştur.Dünyanın en yaşlı 5. ağacı olarakta söylenmektedir.

        Alanı 365 km2 olan yaylamızın 255 hektarlık kısmı 2008 yılı itibariyle 2873sayılı milli parklar kanunu kapsamında koruma statüsüne alınmış Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından gelecek kuşaklara aktarılmak üzere Gümeli Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir.

        Doğa tarihi bakımından çok değerli olan bu ormanlarımızın genel yapısı ılıman, nemli Kuzey Ormanlar (Boreal Ormanlar) tipindedir. Biyo çeşitlilik açısından çok zengin flora (bitki) ve fauna (hayvan) içermektedir. Bölgede bulunan porsuk ağacı neslinin yok olma tehlikesi sınırında bulunması alanı ekoturizm açısından önemli hale getirmiştir.

Ahmet Saydam

Gümeli Belediye Başkanı


Hizmetler
ANKET
BELEDİYEMİZİN ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ??
BELEDİYEMİZİN ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ??
  • EVET,MEMNUNUM
  • HAYIR,MEMNUN DEĞİLİM
  • FİKRİM YOK
  • GÖRÜŞ VE FİKİRLERİM İÇİN MAİL ATACAM

GÜMELİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres   : Tc Zonguldak Gümeli Belediye Başkanlığı

Telefon : 0 372 381 70 77 
Faks     : 0 372 381 70 04
Mail     : info@gumeli.bel.tr